zestaw herbat

Pojedyncze odmiany i całe zestawy herbat

Herbata czarna to najbardziej rozpowszechniona odmiana tej rośliny. Poddaje się ją szeregowi czynności, które doprowadzają ją do czarnego koloru liści, ciemnoczerwonego koloru naparu oraz mocnego, wyrazistego smaku. Znana jest od XVIII w., kiedy angielski transport herbaty z Chin został zalany wodą. Liście sfermentowały, ale po ich wysuszeniu kupcy i tak je sprzedali. Okazało się to być strzałem w dziesiątkę. Czarna herbata szybko zyskała zwolenników na całym niemal świecie. Obecnie można kupić wiele gatunków tej herbaty, jak i całe zestawy herbat.

Herbata czarna czyli która?

  • Czarna herbata Yunnan. Wśród herbat świata bodaj najpopularniejszą jest herbata czarna Yunnan. Jej nazwa pochodzi od regionu Chin, z którego pochodzi. Daje lekko słodkawy napar. Można w nim wyczuć delikatne dymowe nuty. Jej liście tylko lekko się zwijają.
  • Herbata cejlońska. Nazwa tego rodzaju również bierze się z miejsca jej przygotowania, a pochodzi ze Sri Lanki leżącej wyspie Cejlon. Ta herbata jest bazą większości herbacianych mieszanek. Za jej specyfikę odpowiada wilgotny klimat, w którym się ją uprawiana. Ma mocny i wyrazisty smak, pasuje do wielu posiłków i dobrze komponuje się z mlekiem.
  • Earl grey – ach ten smak! To w zasadzie herbata cejlońska z bardzo istotnym dodatkiem czyli aromatem bergamotki. Z tego też powodu makuje jak połączenie cytryny, pomarańczy, limonki i grejpfruta. Ta herbata została wysłana do Charlesa Grey’a – hrabiego i premiera Zjednoczonego Królestwa. Z tego powodu jej nazwa – herbata earl grey – hrabia Grey.
  • Darjeeling, to herbata z Indii. Choć ta roślina kojarzy się nam z Chinami, widzimy, że to nie tylko Kraj Środka, ale także Sri Lanka i Indie. Ten rodzaj uprawiany jest tylko w prowincji Darjeeling. Miejscowe przepisy dokładnie określają jaka herbata spełnia warunki bycia uznaną za Darjeeling. Ma ona mniejsze listki i jest delikatniejsza w smaku, a także jest jaśniejsza niż jej kuzynki.
  • Czarny Assam, to pierwszy odkryty przez Europejczyków gatunek herbaty, który uprawia się na pograniczu Indii, Bangladeszu i Birmy. Charakteryzuje się głębokim i słodkim aromatem oraz mocnym, a także czerwonym kolorem.
  • Co wybrać dla siebie?

    Jeśli nie wiesz od jakiej zacząć, może skompletujesz zestaw herbat? Warto spróbować ich wszystkim i wybrać tę najlepszą dla siebie!