herbata biała

Popularna herbata

Herbata jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Pije się ją bowiem do śniadania, na pobudzenie czy dla rozgrzania. Dla większości ludzi herbata z imbirem jest również nieodłącznym elementem zimowych wieczorów. Najbardziej popularnym rodzajem herbaty jest earl grey, jednak coraz więcej osób sięga również po inne rodzaje tego napoju, jak na przykład biała herbata.

Smak, który oferuje czarna i biała herbata

Herbaty świata mają do zaoferowania niesamowite bogactwo smaków i aromatów. Biała odmiana ma zazwyczaj bardzo delikatny smak, jej aromat jest przyjemnie łąkowy. Kolor zazwyczaj jest praktycznie przejrzysty, trochę słomkowy. Jej przeciwieństwem jest herbata czarna, której aromat jest o wiele bardziej wyrazisty, a kolor ciemny. Jednocześnie jej smak jest stosunkowo rześki i posiada cytrusowe nuty.
Dobra herbata, to herbata dobrze zaparzona. Herbata earl grey powinna być parzona pod przykryciem przez 3 minuty w temperaturze 100 stopni Celsjusza. Aby aromat był najlepszy, torebkę herbaty należy zalać 200 mililitrami wody. Biała herbata ma trochę większe wymagania, powinna być parzona w wodzie o temperaturze 85 stopni Celsjusza przez 5-7 minut.

Właściwości zdrowotne

Właściwości herbaty białej i czarnej są bardzo podobne. Obydwie posiadają dużą ilość kofeiny, która ma działanie pobudzające. Dodatkowo są bogate w witaminę C, a dzięki dużej ilości przeciwutleniaczy wspomagają walkę z wolnymi rodnikami i zapobiegają rozwojowi nowotworów. Czarna i biała herbata posiadają również działanie uspokajające.
Herbata czarna zwalcza również infekcje jamy ustnej i poprawia trawienie. Jej biała odpowiedniczka za to idealnie sprawdzi się przy problemach z sercem i układem krwionośnym.

Biała herbata kontra czarna

Trudno powiedzieć, która herbata jest lepsza. Obydwie posiadają bardzo dużo właściwości zdrowotnych i są bogate w odmienne aromaty. Warto pić herbatę każdego rodzaju i nie ograniczać się do jednej. Jednak wszystko powinno zależeć od indywidualnych preferencji smakowych. Biała herbata jest zdecydowanie lżejsza od czarnej, przez co osoby nielubiące mocnych napojów mogą częściej po nią sięgać.