najlepsze herbaty czarne

Czy warto pić czarną herbatę?

Herbaty zyskały swoją popularność na całym świecie. Każda osoba ma swój ulubiony rodzaj tego napoju, a jest ich naprawdę sporo. Najpopularniejszym typem jest herbata czarna. Dlaczego jednak jest aż tak popularna i czy warto ją pić? Jakie są najlepsze herbaty czarne, a których unikać?
Odpowiednio przygotowana czarna herbata korzystnie wpływa na trawienie. Dlatego też warto ją pić po zjedzeniu posiłków ciężkostrawnych i tłustych. Zapobiega także chorobom układu pokarmowego, ponieważ hamuje rozwój bakterii patogennych w jelitach. Warto chociaż raz dziennie skosztować tego naparu, a z pewnością wpłynie on pozytywnie na samopoczucie.

Najsłynniejszy napój na świecie

 Jest znana od tysiącleci, pochodzi z terenów dzisiejszych Chin. Czarna herbata jest tą najsłynniejszą (można ją rozpoznać po czarnych lub ciemnobrązowych liściach), jednak dzieli się ona jeszcze na kilka rodzajów. Poznajmy dwie najbardziej rozpoznawalne herbaty świata:

  • Earl Grey – jest to cejlońska czarna herbata z nutą olejków cytrusowych z pomarańczy bergamotki. Właśnie dzięki bergamotce herbata ta ma niepowtarzalny smak przypominający kwaśną cytrynę połączoną ze słodką pomarańczą oraz grejpfrutem.
  • English Breakfast – jest to „angielska herbata śniadaniowa”, a dokładniej połączenie czarnych herbat pochodzących z Assamu, Cejlonu i Kenii. Jest bardzo powszechna w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, a także chętnie wybierana przez Polaków. Charakteryzuje ją mocniejszy smak, który zapewni orzeźwienie oraz pobudzenie.
  • Jak rozpoznać najlepsze herbaty czarne?

    Aby podczas zakupów wybrać właściwą herbatę, warto zasięgnąć informacji w sklepie lub w internecie. Dobra herbata to przede wszystkim ta, która nie posiada dodatków, aromatów i sztucznie dodawanych zapachów. Oczywiście słynnym wyjątkiem jest tutaj aromatyczny earl grey. Najlepsze herbaty powinny także pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Aby mieć pewność co do ich oryginalności, warto zapytać o te informacje sprzedawcę. Kolejną istotną cechą dobrej herbaty jest świeżość – najważniejsze jest tutaj jej właściwe przechowywanie. Przed zakupem można także powąchać liście herbaty oraz ocenić jej wygląd. Suche, bezbarwne liście oraz niewyczuwalny zapach mogą świadczyć o niskiej jakości produktu lub nieodpowiednim przechowywaniu.