Herbaty świata i ich pochodzenie
Herbata czarna to najchętniej spożywany typ herbaty i jeden z najpopularniejszych w Polsce napój. Nie zastanawiamy się skąd pochodzą herbaty świata. Niemniej jednak dla wielu z nas herbata jest nieodłącznym elementem każdego dnia. Jednak miejsca, z których do nas przybywa są bardzo nam odległe. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się skąd czarna herbata się właściwie wzięła?
Chiny, Indie, Sri Lanka
Miejscem, w którym wszystko się zaczęło była chińska prowincja Fujian. Co ciekawe w Chinach herbata czarna nazywana jest „czerwoną” ze względu na kolor naparu, a nie suszu. Gdy odwiedzamy sklep poszukując ulubionej czarnej herbaty, natrafiamy na wiele jej odmian, które różnią się od siebie smakiem. Pochodzący z Indii gatunek herbaty Darjeeling, o owocowym aromacie, ma trzy pory zbioru: wiosenny letni i jesienny. Herbaty zebrane w różnych okresach charakteryzują się odmiennym smakiem. Herbata cejlońska, produkowana na Sri Lance, ma wyrazisty smak i ciemną barwę, co zawdzięcza pełnej fermentacji.
Earl Grey i inne aromatyzowane herbaty świata
Natomiast chyba najbardziej popularną na całym świecie czarną herbatą aromatyzowaną jest tzw. Earl Grey, wzbogacona olejkiem z bergamotki. Właśnie dla niego zawdzięcza swój niezwykle charakterystyczny i uwielbiany przez wielu aromat. Natomiast o tym, skąd pochodzi ta mieszanka niestety nie ma potwierdzonych informacji. Jeśli chodzi o inne oferowane w sprzedaży aromatyzowane czarne herbaty, to rada jest jedna – należy uważnie sprawdzać skład i większość z nich raczej omijać. Dobrą alternatywą może być własnoręczne wzbogacenie zwykłej czarnej herbaty o jakiś aromatyczny dodatek. Świetnie komponować się będzie z owocami cytrusowymi albo wanilią.
Imbir i cynamon
Inną świetną propozycją na zimowe wieczory i nie tylko może być masala chai, czyli indyjska herbata z mlekiem i przyprawami. Co ciekawe, skład mieszanek przypraw wykorzystywanych do przyrządzenia tego napoju różni się w zależności od regionu. Kolejnym herbacianym napojem, który zyskał u nas dużą popularność, bo można spotkać go w okresie zimowym chyba w każdej polskiej kawiarni, jest herbata z imbirem. Nic dziwnego, ta mieszanka zawsze niezawodnie rozgrzewa i umila wszystkie zimne dni. Dodatkami chętnie dodawanymi i komponującymi się dobrze z czarną herbata są również konfitury, a także korzenne przyprawy. Jak widać spora jest różnorodność pochodzenia, smaku i sposobu podania tego, co zwykliśmy opisywać jedną nazwą.