masala chai

Masala chai

Zachęcamy do wybrania się w kuchenną podróż, odkrywając we własnym domu herbaty świata. Spróbujmy wypić herbatę o piątej, przyrządzoną na modłę angielską, zakochajmy się również w tradycyjnej herbacie chińskiej podawanej w subtelnych czarkach. Dzięki masala chai wybierzmy się także w podróż do aromatycznych Indii, a z pewnością nie będziemy żałować tych chwil spędzonych przy filiżance.

Herbata czarna z dodatkami

Jednym z tradycyjnych indyjskich napojów jest masala chai; powstaje ona na bazie aromatycznej czarnej herbaty (najlepiej użyć odmiany Assam). Warto sprawdzić jakie rodzaje herbaty czarnej poleca nam ulubiony sklep internetowy z herbatą; opinie użytkowników pomogą nam wybrać odmianę idealną dla naszych potrzeb. Ze względu na swoje właściwości rozgrzewające masala chai to najlepsza herbata na zimowe wieczory; z powodzeniem może nam zastąpić grzane wino. Dodatkowo herbata pomaga przy zespole PMS, zwalcza cholesterol i pobudza tak samo jak dobra kawa. Czy trzeba jeszcze zachęcać do jej przyrządzenia?

Aromatyczne składniki

Do przyrządzenia tradycyjnej masala chai potrzebne nam będą

  • herbata czarna,
  • mleko (0,5 litra)
  • woda (0,5 litra)
  • imbir
  • cynamon
  • goździki
  • kardamon
  • cukier brązowy

W niektórych przepisach zaleca się dodanie innych składników takich jak pieprz, lukrecja, anyż czy miód. Zależy to tylko i wyłącznie od naszego osobistego uznania – w Indiach każda rodzina inaczej parzy masala chai. Należy jednak pamiętać o tym, że masala chai zgodnie z tradycją powinna być słodka.
Mieszanki nie zalewamy, ale gotujemy w garnku – otrzymamy więc odwar, a nie napar. Jest to bardzo istotna różnica; taki sposób przygotowania zapewni naszym kubkom smakowym specjalne doznania.

Przygotowanie krok po kroku

Krok pierwszy: w garnku łączymy wodę, mleko  oraz przyprawy (mieszankę przypraw dozujemy według gustu, na początek można wypróbować dodanie dwóch łyżek stołowych mieszanki). Mieszankę doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy około 15 minut. Po upływie kwadransa zdejmujemy garnek z palnika, do garnka trafia herbata czarna . Całość parzymy jeszcze 5 minut, a następnie odcedzamy i słodzimy. Z założenia masala chai jest napojem niezwykle słodkim, dlatego nie żałujemy cukru lub miodu. W końcu należy nam się słodkie życie!