herbata zimowa

Herbata zimowa

Herbata jest jednym z najstarszych i najbardziej popularnych napojów w każdym domu. Wybór jej różnych rodzajów jest tak duży, że niekiedy ciężko zdecydować się na zakup konkretnych. Szczególną popularnością cieszą się herbaty aromatyzowane oraz te z dodatkami. Znana i rozpowszechniona szczególnie jest herbata zimowa.

Zamiennik herbaty zimowej

Jako zamiennik herbaty zimowej pita jest też zwykła herbata czarna. Dobrze komponuje się ona z miodem, cytryną, konfiturą czy sokiem owocowym lub syropem. Szczególną kontrowersję wzbudza dodatek w postaci plasterków cytryny.

Zarówno herbata zimowa, jak i ta przyrządzana w okresie letnim smakuje lepiej, jeśli dodamy do niej odrobinę soku z cytryny. Zimą wzmacnia ona odporność, natomiast podczas upałów orzeźwia i ochładza organizm.

Czy herbata z cytryną szkodzi

Istnieje teza, że takie połączenie jest niebezpieczne dla zdrowia. Dzieje się tak dlatego, że w liściach herbaty znajduje się glin, który występuje w formie nieprzyswajalnej przez organizm. Sytuacja zmienia się w momencie dodania do naparu kwasu w postaci cytryny. Łączy się on wówczas z glinem, tworząc cytrynian glinu, który jest już niestety szkodliwy. Wykazano jego związek z pojawieniem się alzheimera w późniejszym okresie, ponieważ może odkładać się w mózgu. 

Zamienniki dla herbaty z cytryną

Co więc zrobić, aby ulubiona najlepsza herbata nie szkodziły zdrowiu? Istota negatywnych procesów leży w obecności fusów w kubku. To właśnie w listkach herbaty znajduje się aluminium (glin). Jeśli po zaparzeniu wyjmiemy z kubka całość fusów bądź torebkę, kwas z owocu nie będzie miał z czym reagować. Wbrew pozorom, to nie wysoka temperatura w połączeniu z cytryną daje szkodliwe skutki, nie trzeba więc czekać, aż napar się ochłodzi. Równie ciekawym zamiennikiem może być herbata z imbirem, która latem orzeźwia, natomiast zimą skutecznie ogrzewa organizm. Można do niej również dodać listki mięty. Nie należy jednak całkowicie rezygnować z dodatku w postaci cytryny, wystarczy wiedzieć kiedy można go dodać.